Literatura
Predpostavljamo, da si se na pisni del že uspešno prijavil in da imaš datum pisnega izpita že določen.
Prva stvar, ki jo je smiselno narediti po potrditvi prijave na izpit je, da si zagotoviš gradivo, katerega nameravaš prinesti s seboj na pisni del izpita.
Svetujemo, da na pisni del izpita prineseš vsaj vse pomembnejše predpise (ustavo in zakone) iz seznama pravnih virov in literature za pravniški državni izpit Ministrstva za pravosodje (vseh zakonov je zelo veliko). Najpomembnejše zakone omenjamo v tem članku. Če bo potrebno uporabiti kakšen specifičen predpis, so relevantni členi običajno priloženi k pisni nalogi (pri nas je bil to npr. Stanovanjski zakon), ni pa garancije, da bo vedno tako. Koristno je imeti KZ-1 s pregledom njegovih novel (milejši zakon pa to :).
Kar se tiče ostale literature, svetujemo, da na izpit prineseš komentarje temeljnih zakonov (OZ, SPZ, ZPP, KZ-1, ZKP), čeprav ni nujno, da jih boš sploh potreboval. Glede ostale literature pa priporočamo, da prineseš na izpit le tisto, ki si jo tudi poglobljeno predelal. V nasprotnem primeru ti najbrž ne bo koristila, saj na izpitu ne boš imel časa ugotavljati, ali je v določeni knjigi sploh napisano kaj, kar bi ti znalo koristit,i oziroma ti bo brskanje vzelo precej časa.
Dodatno si je smiselno prinesti tudi knjige Kazensko pravo (Bavcon et al., 2017), Obligacijsko pravo (Plavšak et al., 2009), Stvarno pravo (Juhart et al., 2007), Dedno pravo (Zupančič in Žnidaršič Skubic, 2009) in Družinsko pravo (Novak, 2017).
Literaturo si lahko izposodiš v Centralni pravosodni knjižnici. Mi smo literaturo rezervirali približno 1 mesec pred izpitom tako, da smo v knjižnico osebno dostavili tole prošnjo. Pisni del izpita se piše v ponedeljek in torek, tako da lahko našteto literaturo prevzameš v petek pred izpitom, vrneš pa jo v sredo po izpitu.
Na izpit je smiselno prinesti tudi skripti »Izdelava sodbe – civilno pravo« in »Izdelava sodbe – kazensko pravo«, ki jih prejmeš na tečaju pisanja sodbe PDI seminar.
Dodatno ti ponujamo (sicer že nekoliko starejše datoteke): Pripomoček za pisanje civilne sodbe, Pripomoček za pisanje kazenske sodbe in Tabelo za kazensko sodbo (klikni za prenos).
Na izpitu smo imeli nekateri s seboj tudi zbirko sodb prvostopenjskih sodišč. Pri tem bi rad izpostavil, naj bo zbirka, ki jo uporabiš, logično urejena (na izpitu ne boš imel veliko časa za iskanje), od vira pa se tudi pozanimaj, kakšna je kvaliteta sodb v zbirki. Sploh zbirke starejšega izvora, katere se le dopolnjujejo z novimi sodbami, velikokrat vsebujejo sodbe, ki formalno ali vsebinsko niso (več) pravilne.
Druge stvari
Ker izpit traja kar 8 ur, se je treba dobro opremiti tudi na drugih področjih 🙂
Poleg naštete literature je smiselno na pisnem izpitu imeti še:
- 2x kuli
- 2x edigs na traku
- 50 post-it listkov (za označevanje vlog v primerih npr. tožba, odgovor na tožbo ipd.)
- 1x lasten blokec za čičkanje (izpisovanje relevantnih zadev, ideje, priprava osnutka sodbe ipd.)
- 2x marker (za podčrtavanje relevantnih odsekov v pisni nalogi – pride prav pri iskanju relevantnih dejstev/navedb, ko pišeš obrazložitev)
- kalkulator (izračun stroškov postopka)
- prigrizek
- kakšen liter vode